Regulamin Szkolnego Uczestnictwa w Wolontariacie w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach
REGULAMIN SZKOLNEGO UCZESTNICTWA W WOLONTARIACIE
W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. NOBLISTÓW POLSKICH W RYDUŁTOWACH
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Wolontariat to bezpłatne, bezinteresowne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinne oraz koleżeńsko-przyjacielskie oraz poza szkolne.
2. Wolontariusz działa na zasadach wolontariatu.
3. Wolontariuszem może zostać każdy uczeń LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, chętny do udziału w wydarzeniach wolontaryjnych organizowanych przez szkołę, miasto, powiat, czy województwo a nawet mogą mieć zasięg ogólnopolski.
4. Udział w wydarzeniach jest dobrowolny. Zastrzega się, iż uczeń w trakcie trwania akcji, nie może opuścić swojego stanowiska bez wcześniejszego ustalenia i zgody koordynatora lub opiekuna.
5. Opiekę nad wolontariuszami uczestniczącymi w danych wydarzeniach sprawuje koordynator – nauczyciel, którzy nadzoruje ich pracę i pomaga.
6. Opieka nad wolontariuszami rozpoczyna się w momencie stawienia się wolontariusza na miejsce zbiórki i sprawdzenia obecności, natomiast zakończenie odbywa się po wykonaniu danego zadania i zakończeniu wydarzenia przez koordynatora.
7. Opiekun wolontariatu ma prawo do wykluczenia ucznia/uczniów z uczestnictwa w kolejnych akcjach organizowanych przez szkołę z powodu niekulturalnego zachowania, braku dyscypliny lub braku zaangażowania uczestnika w dane wydarzenie. Wykluczenie w zależności od zachowania ucznia może być czasowe lub nieodwołalne.
Kto może zostać wolontariuszem
§ 2
- Wolontariuszem może być każda osoba w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
- Uczeń przed przystąpieniem do wybranego wydarzenia musi przynieść zgodę rodzica/opiekuna prawnego.
- Wolontariusz ma prawo do zgłaszanie własnych inicjatyw oraz pomysłów, do promocji idei wolontariatu w szkole i swoim otoczeniu.
- Wolontariusz ma obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa, po wcześniejszym zaznajomieniu się z treścią regulaminów wydarzeń, w których uczestniczy, uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach organizowanych przez koordynatorów, aktywnego angażowania się w działania związane z wolontariatem, wywiązywania się z podjętych obowiązków najlepiej jak potrafi.
Zadania koordynatorów
§ 3
- Planowanie rodzaju działalności i harmonogramu pracy uczniów - wolontariuszy.
- Nawiązywanie kontaktu i współpracy z instytucjami potrzebującymi wsparcia o charakterze wolontaryjnym.
- Ustalanie i podanie terminów spotkań wolontariuszy.
- Reprezentowanie wolontariuszy
- Kontakt z Dyrekcją Szkoły.
- Monitorowanie działań uczniów, dobieranie zadań, wspomaganie i pomaganie uczniom-wolontariuszom.
- Promocja idei wolontariatu w szkole.
- Prowadzenie dziennika wydarzeń wolontaryjnym organizowanych przez Szkołę (wydarzenie, organizator, liczba uczniów, imię i nazwisko, liczba godzin, uwagi)
Cele i sposoby działania
§ 4
1. Zaangażowanie uczniów do świadomej, dobrowolnej, nieprzymuszonej i nieodpłatnej pomocy innym, w ten sposób praktyczne zapoznanie ich z ideą wolontariatu.
2. Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.
3. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego a także czerpanie przyjemności z bezinteresownego działania.
4. Celem jest wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań o charakterze wolontaryjnym i wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach społecznych również na rzecz szkoły poprzez jej promocję podczas różnego rodzaju wydarzeń.
5. Łączenie na poziomie szkoły młodzieży chętnej do niesienia pomocy z osobami i środowiskami pomocy jej oczekującymi.
6. Przygotowanie uczniów liceum do podejmowania działań wolontaryjnych na rzecz środowiska szkolnego, lokalnego i nie tylko.
7. Wspieranie ciekawych inicjatyw wśród młodzieży szkolnej.
8. Promocja idei wolontariatu w szkole i środowisku.
9. Rozwój uczniów pod względem społecznym – interakcje, kulturalnym – sposoby zachowań i altruistycznym – pomoc bezwarunkowa.
10. Organizacja spotkań comiesięcznych i podsumowujących raz do roku.
Formy działania Wolontaryjnego
§ 5
- Zbiórki darów rzeczowych.
- Zbiórki pieniędzy do puszek.
- Udział w akcjach charytatywnych,.
- Udział w wydarzeniach sportowo – kulturalnych.
- Organizacja wydarzeń sportowo – kulturalnych.
Nagradzanie wolontariuszy
§ 6
- Pochwała koordynatora z wpisem do dziennika.
- Pochwała Dyrektora Szkoły.
- Dyplom za działalność wolontaryjną w klasie w danym roku szkolnym oraz nagroda za WLONTARIAT za trzyletnią prace w roku kończącym edukację, wręczenie na forum szkoły.
- Symboliczne nagradzanie wolontariuszy ma przede wszystkim motywować, podkreślać uznanie dla działalności wolontariusza oraz zachęcać do udziału w kolejnych wydarzeniach.
Postanowienia końcowe
§ 7
- Regulamin obowiązuje wszystkich uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach uczestniczących w akcjach wolontaryjnych organizowanych przez Szkołę.
- Zmiana regulaminu musi być zaakceptowana przez opiekuna wolontariatu.
- Wolontariusze obchodzą 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
- Samorząd Szkolny oraz Wolontariusze aktywnie wspierają swoje wzajemne działania.
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|